182
1115971
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "blåringen", flossa, ca 251 x 150-157 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Blåringen", flossa, ca 251 x 150-157 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, senare kortsidor.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Klubbat pris:
Övrigt

Ett exemplar av "Blåringen" tillverkades för Svenska Akademien.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92