194
1151569
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "röda esset", rölakan, ca 369 x 347,5 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 369 x 347,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Ställvis slitna fransar, några saknas.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 736 - 7 648 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 64; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 82.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92