213
1149016
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, vävd tapet, "linjenät - elektriska linjenätet", gobelängvariant, ca 244,5 x 109,5 cm, signerad ab mmf bn.

VÄVD TAPET, "Linjenät - Elektriska linjenätet", gobelängvariant, ca 244,5 x 109,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Baksidan med påsydd etikett: Vävd på Barbro Nilssons verkstad, N:a Smedjegatan 21, Stockholm, av Edith Johansson, Marie-Lise Brack, Veronica Röntsch och Christina Lindmark. Komponerad 1966. I alla de sju kompositionerna beställda för Sydsvenska Kraft AB ingår Bäckahästen som symbol för naturkrafterna. Flera mönster med metalltrådar. (Unik).

Något blekt och smutsig, obetydligt slitage, smärre fläckar och skador.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60 (en av de sju vävda tapeter komponerade för Sydsvenska Kraft AB in Malmö) ; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92