115
1120904

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Porfyr från Älvdalen s.k. svart Rännås, förgylld och patinerad brons. Kolonnformad sockel, stående Vestal med ljuspipa. Höjd 28 cm.

Kedjor med tofsar saknas, porfyrnagg.