Madeleine Pyk – en samling F769
154
1131970

BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Föreställande Voltaire och Rousseau. Efter modell av Jean-Claude Rosset (1706-1786). Patinerad brons, socklar fanerade med gul Siena-marmor. Höjd 55 och 53 cm.

Voltaires käpp senare, marmor med nagg.