KUDDE (jynne), rölakan, ca 54,5 x 57 cm (med montering 62 x 64 cm), signerad och daterad KTD 1802. Skåne,
sannolikt Gärds/Vilands härad. Gul botten med polykromt spaljémönster med palmetter och rutor med stiliserade blommor. Geometriskt mönstrad bård. Fodrad och monterad.
Något slitage, fläckar, smärre skador och hål, lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in