260
1156803

GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 534 x 114 cm (samt kortsidorna med 2,5 och 1,5 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt heratimönster och sju benvita medaljonger med stiliserade ljusbruna blomornament. Röd huvudbård med blommor och blad.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och hål, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsidas slätväv med skador.