465
1134354

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 222 000 EUR
187 000 - 234 000 USD
Klubbat pris
2 850 000 SEK
Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

"Luktärter"

Signerad HS. Utförd 1908. Olja på duk 35,5 x 40 cm. A tergo porträtt av ung flicka.

Införselmoms

Proveniens

(Troligtvis) Konstlotteriet, Helsingfors; lektor B. Grahne, Helsingfors; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 430, "Vårauktionen", 9-12 april 1985, kat nr 533; Åmells konsthandel, Stockholm; Adam Williams & Åmells; privat samling.

H. Ahtela (Einar Reuter), "Helena Schjerfbeck", 1953, omnämnd sid 89 samt upptagen i verkförteckningen sid 361 som nr 342; "Vårutställning 2004", utställningskatalog, Åmells konsthandel, Stockholm, avbildad helsida i färg; "Helene Schjerfbeck", utställningskatalog, Åmells konsthandel, Stockholm, 5-19 oktober 2013, avbildad helsida i färg.

Delvis på grund av hälsoskäl flyttade Helene Schjerfbeck år 1902 till den lilla orten Hyvinge, fem mil norr om Helsingfors. Carina Engelhardt Önne skriver:

"Helene Schjerfbeck och hennes mor kom att leva tillsammans i en liten lägenhet om ett rum och kök i Hyvinge fram till moderns död 1923. Under de närmaste 15 åren efter flytten reste Schjerfbeck aldrig in till Helsingfors. Hon fortsatte dock att måla och sände regelbundet in verk till utställningar och utlottningar i huvudstaden och i Åbo. Kontakten med omvärlden sköttes huvudsakligen via korrespondens med vännerna och genom prenumerationer på internationella konsttidskrifter".

Detta sparsmakade men samtidigt raffinerade blomsterstilleben tillkom under dessa år vilka kom att bli en betydelsefull övergångsperiod i hennes konstnärskap.

Engelhardt Önne berör även detta:

"Isoleringen från konstlivets centrum medförde att Helene Schjerfbeck äntligen kunde finna sig själv i måleriet. Under Hyvingeperioden utvecklade hon sitt säregna, förenklade och starkt koncentrerade formspråk. Så här i efterhand kan vi säga att från och med då gick Schjerfbecks måleri i en uttalad modernistisk riktning, utan att det nödvändigtvis behöver ha varit en medveten strategi från konstnärens sida".

Utmärkande för Schjerfbecks stillebenmåleri är stillheten där den klassiska genrens neutralitet lämnar betydande utrymme för betraktaren att fördjupa sig i de måleriska värdena utan att distraheras av några påträngande berättande aspekter. Hennes stilleben vittnar även om hur konstnären genom sin avskärmande ensamhet har nått fram till den väsentliga kärnan i sitt inre liv där tankens koncentrerade djup bär fram ett budskap om beröring och kontakt. Det avskalade och rena måleriet var delvis påverkat av de japanska träsnitt som Schjerfbeck studerade under åren omkring 1908.

Einar Reuter skriver, med anledning av föreliggande katalognummer, följande i "Helena Schjerfbeck", 1953: Hösten 1908 målar hon ett par blomstermotiv, det ena, 'Vitsippor', var ett halvfärdigt arbete, som hon målade vidare på. Men det var visst meningen att det skulle förbli halvfärdigt, Helena behövde pengar och sänder det till konstlotteriets inköpsnämnd. Martha Neiglick kommer och hälsar på och har en bukett luktärter med sig. Helena börjar måla dem. Först blir de tråkiga och färglösa, och hon försöker hjälpa upp bilden genom 'petig' teckning. Och det förefaller henne nu, som om hon ändå skulle ha lyckats att få in någonting i målningen, hon undrar om det inte rentav hör till hennes bästa saker".

Reuter fortsätter sedan:

"Hon känner sig för första gången på många år frestad att sända in ett arbete till utställningen i Helsingfors - det är nästan som ett äventyr. 'Jag tycker det är som en skam att bara komma till inköp', har hon skrivit till Maria Wiik. Men tavlan refuseras och blir också den en lotterivinst".

Även om "Luktärter" refuserades då den var nymålad kan vi idag uppskatta den efter förtjänst som ett av de mästerliga stilleben där Schjerfbeck når en absolut topp i sitt konstnärskap.

Konstnär