10
1191716

SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Översta lådan med fällbar front framför små lådor. Undertill två lådor. Längd 85, bredd 47,5, höjd 91 cm.

Senare lås. Nyckel saknas.