Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
127
1170116

BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Förgylld brons. Vit emaljerad urtavla märkt "Beurling Stockholm". Gosse och mor. Beslag av pilkoger och pilbåge. Längd 26,5, bredd 18,5, höjd 39 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Den mindre figuren samt sockelns fötter något lösa i monteringarna. Pendel saknas. Nyckel finns.

Änkan drev verkstaden till omkring 1830.