Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
128
1193488

BORDSPENDYL, av Ledure och Remond, verksamma i Paris 1812-20, empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Urtavla märkt "LEDURE BRONZIER REMOND Hr". Stående Cleo med ryktbarhetens trumpet och historieskrivningens bok. Cleo är ett grekiskt kvinnonamn som är bildat av ordet kleos som betyder ära, rykte. Urhus med vapentrofé. Längd 36, bredd 12, höjd 54,5 cm. Pendel medföljer.

Urtavla med slitage. Strängar på harpa saknas ställvis.