23
1173552

BRICKBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, kunglig slottssnickare (mästare i Stockholm 1778-1813), gustavianskt.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Fanerat med amarant, rosenträ och björk. Upptill grönlackerad fastmonterad plåtbricka. Fyra nedåt avsmalnande ben med fottrissor av mässing. Sargen med inläggningar i form av bladrosetter och geometriskt bandverk. Fotkryss med bladrosett. Längd 51, bredd 41, höjd 76 cm.

Fanerlagningar.