236
1178815

Johan Leffler, kåsa, silver, Falun 1768.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på indragen fot, dekor av drivna godroner och punsade pärlor. Dubbel kerubknopp med ringhänge, tumgrepp med kvinnoprofil. Längd 13 cm, vikt 72 gram.

Proveniens

Privat samling.