Anders Dunderberg, gräddkanna, silver, Gävle 1795. Gustaviansk.
Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med kulfötter, livet med pålödd antikiserande medaljong. Uppsvängt handtag med pärlstav. Initialer. Höjd 19 cm, vikt 220 gram.
Proveniens
Privat samling.
×
Logga in
Kunde inte logga in