265
1176953

Olof Löfvander, saltkar, ett par, silver, Luleå 1783. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris

Invändigt förgyllda. Ovala, på helslagen for, dekor av svängda knäckar samt stiliserade istappar längs mynningskanten. Saltspadar i förgyllt silver, av Johan Petter Grönvall, Sthlm 1824, medföljer. Längd 9,5 cm, vikt 132 gram.

Obetydligt slitage.

Enklare saltkar från 1800-talet i "Lapphuseet", Silvermuseet.