297
1189807

ÅKDYNA, rölakan, "Stjärnmönster", ca 43,5-44,5 x 94-95 cm, Skåne omkring 1825,

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris

Färs härad. Polykromt mönster med oktagoner med stjärnor och mellan dem trappstegsformade romber. Med montering 49,5 x 99 cm.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga malskador och skador.

Tilläggslista

Utropspris 6.-8.000kr

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 2, Malmö 1916, plansch 106.