Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
303
1189211

VÄVD TAPET, gobelängteknik, sannolikt "Godfrey of Bouillon", ca 331 x 234,5-237 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Stor polykrom figurscen med härförare med häst och officer i skogslandskap. Bred bård med stora urnor med buketter, frukter och kartuscher med skogslandskap. Godfrey of Bouillon var en av ledarna i första korståget, han blev förste härskaren av kungadömet Jerusalem. Fodrad.

Slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, skador.