Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
311
1179656

MATTA, old silke Hereke, ca 143,5 x 102,5 cm (samt kortsidorna med 1,5 cm slätväv på vardera sida).

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
678 - 872 EUR
776 - 998 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med spaljémönster med polykroma blommor. Röd huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Hereke.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck.