Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
313
1189810

MATTA, semiantik Heris, ca 335,5-337,5 x 237-240 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykromt Karadja-inspirerat mönster med rader av stora medaljonger och mindre stiliserade blommönster. Bred röd huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar och iknytningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.