313
1189810

MATTA, semiantik Heris, ca 335,5-337,5 x 237-240 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 640 - 4 550 EUR
3 810 - 4 760 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykromt Karadja-inspirerat mönster med rader av stora medaljonger och mindre stiliserade blommönster. Bred röd huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar och iknytningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?