Arne Jones E1299
321
1194065

MATTA, antik silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris

Benvit botten med stor polykrom vas, nisch, kolonner och tätt mönster av blommande stiliserade grenar. Bred vinröd huvudbård med palmett- och blommönster. Ljusblå sekundärbårder med blommor.

Abrasher. Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav en stor missfärgning, ställvis skör (cherook), lagningar, smärre skador. Delar av en kortsidas avslutningar senare.