Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
324
1190602

MATTA, antik Kirman Laver figural, "Världens härskare", ca 234-235 x 142 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Polykromt scen med grekiskt tempel med inskriptioner, världens härskare och historiska personer. Vinröd huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer. Överst i huvudbården en kartusch med inskription: Payande bad Bozorghane mashayer alam (ungefär: De skall leva i evighet).

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar, ställvis något påmålad. Baksidan med spår av klister speciellt på kortsidorna samt obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna med senare bomullsavslutningar och fransar.