326
1194961

MATTA, semiantik Kirman, ca 591,5-593 x 324-327 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Polykromt trädgårdsmönster med landskapsscener med hjortar, rovdjur, blommande träd, fåglar, vaser och blommor. Kanalerna med kartuscher med skrift. Bred benvit huvudbård med hjortar, rovdjur, fåglar, blommande träd och tårpilar.

Något slitage och smutsig, fläckar varav några lite hårda, obetydliga malskador och lagningar, smärre missfärgningar i vissa rosa partier. Långsidorna med smärre trampveck.