Arne Jones E1299
328
1196448

MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler, ca 488-491 x 378,5-391,5 cm.

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 590 - 8 540 EUR
8 690 - 9 770 USD
Klubbat pris

Terrakottamelerad botten med stor polykromt spaljémönster med stiliserade blom- och palmettslingor. Bred mörkblåmelerad huvudbård med stora palmett-, blad- och blomrankor.

De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre påmålade områden. Sidorna med trampveck, en kortsida möjligen senare.