Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
339
1189811

MATTA, antik/semiantik Sivas/Sparta, ca 357-361 x 274-277 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris

Benvit botten med polykromt spaljémönster med blommor, palmetter och vaser. Smal mörkblå huvudbård med blom- och arabeskranka. Mittfältets mönster är inspirerat av persiska vasmattor från 1600-talet.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar, lagade revor, något påmålad, missfärgning, malskador. Sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Sotheby’s, London, maj 1998.