Terrakottafärgad botten med polykrom medaljong och hörnornament samt stiliserande blommor och palmetter. Smal blekgul huvudbård med blom-, palmett-, arabesk-och granatäppelranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, baksidan med smärre malskador.