Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament med arabesker, rovdjur, hjortar, blom- och palmettslingor samt kartuscher med inskriptioner. Rödbrun huvudbård med molnband, stiliserade blommor och stora kartuscher med inskriptioner. Innerbårdernas ena hörn med inskription i stjärna Mahmoud Gabarzade Ghalibafian.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador och lagningar. Långsidorna med trampveck, sidorna med skador.