Madeleine Pyk – en samling F769
346
1185348

MATTA, semiantik Täbris, ca 466 x 328,5 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament med arabesker, rovdjur, hjortar, blom- och palmettslingor samt kartuscher med inskriptioner. Rödbrun huvudbård med molnband, stiliserade blommor och stora kartuscher med inskriptioner. Innerbårdernas ena hörn med inskription i stjärna Mahmoud Gabarzade Ghalibafian.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador och lagningar. Långsidorna med trampveck, sidorna med skador.