Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1168132

BYRÅ, sannolikt av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Fanerad med jakaranda, björk och oxel. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och lagergirlang. Längd 69, bredd 42,5, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Ställvis fanerlagningar och fanerbortfall. Nyckel finns.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, 16-20 november 1976, katalognummer 22, avbildad pl. 10.