1199572

BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fanerad med jakaranda, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av korg med granatäpple, vindruvor, citron och blommor. Ryggen med otydlig påskrift "E L [?] 177[?]". Längd 87, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Ställvis fanerbortfall och fanerlagningar.