1176592

BYRÅ, av Anders Scherling 1785 (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Vit marmorskiva. Tre lådor, varav den översta med tre smålådor. Lilla mittlådan signerad "ASL", samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 73, bredd 48, höjd 83,5 cm.