1168132

BYRÅ, sannolikt av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Fanerad med jakaranda, björk och oxel. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och lagergirlang. Längd 69, bredd 42,5, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Ställvis fanerlagningar och fanerbortfall.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, 16-20 november 1976, katalognummer 22, avbildad pl. 10.