Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1199572

BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fanerad med jakaranda, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av korg med granatäpple, vindruvor, citron och blommor. Ryggen med otydlig påskrift "E L [?] 177[?]". Längd 87, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Ställvis fanerbortfall och fanerlagningar. Nyckel finns.