Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1176592

BYRÅ, av Anders Scherling 1785 (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Vit marmorskiva. Tre lådor, varav den översta med tre smålådor. Lilla mittlådan signerad "ASL", samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 73, bredd 48, höjd 83,5 cm.

Nyckel saknas.