SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.
Förgylld och bronserad. Ramen med infällt blått glas. Dekor av rocailler, blommor och kartuscher. Signerad IÅ under krona, samt med Stockholm hallstämpel 1769. Höjd 130, bredd 72 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in