68
1195530

SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad 1769 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 510 - 5 260 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Förgylld och bronserad. Ramen med infällt blått glas. Dekor av rocailler, blommor och kartuscher. Signerad IÅ under krona, samt med Stockholm hallstämpel 1769. Höjd 130, bredd 72 cm.