Arne Jones E1299
8
1180085

BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.

Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
3 320 - 4 270 EUR
3 800 - 4 890 USD
Klubbat pris
98 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor, varav den översta med tre smålådor. Lilla mittlådan signerad "ASL". Längd 94, bredd 50, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Nyckel finns.