185
1235580

Märta Gahn

(Sverige, 1891-1973)
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
799 - 887 EUR
833 - 926 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Märta Gahn
(Sverige, 1891-1973)

Gallerimatta, flossa, ca 326,5-329 x 145 cm, signerad MG 1928, Swedish Grace.

Benvitmelerad botten med små polykroma ornament samt tre medaljonger med hjort, blommande kvist och fågel. Rödrosamelerad huvudbård med ornament.

Jämnt slitage ställvis något hårdare, något smutsig, smärre fläckar och skador. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar ett par knutrader, en kortsida avkortad varav signaturen och dateringen halverats.