210
1236796

Carl Dangel

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Carl Dangel
(Sverige)

Matta, rölakan, ca 265-268 x 174-176 cm, signerad CD, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Brunmelerat randmönster med stora polykroma stiliserade blommor och geometriska figurer. Smal ljust gråmelerad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.