Madeleine Pyk – en samling F769
230
1232969

WIENER WERKSTÄTTE, aftonväska, Österrike 1920-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Präglat skinn med dekor i svart, brunt och guld, invändigt med fack och spegel, höjd exklusive handtag ca 16 cm, bredd ca 20 cm.

Smärre slitage, blekt.

Proveniens

Hermann Propst, Wiener Werkstättes representant i Sverige på 1920-talet.