236
1212314

GÖSTA THORELL, dokumentskåp, gesällstycke utfört vid August Perssons verkstad för Stockholms Hantverksförening, 1931.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Skåp på benställning, fronten fanerat i jakaranda och bubinga i ett geometriskt mönster, inläggningar av metall, krön samt sarg med skuren dekor i relief, inredning med hyllor, lådor samt skåp, höjd 175 cm, bredd 97 cm, djup ca 40 cm.

Smärre slitage och fanérskador.

Avbildat i Stockholms Hantverksförenings arkiv.

Enligt arkivet utfört av Erik Nilsson.