10
1227764

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med färgat lövträ, jakaranda och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av tulpaner och liljor samt festonger. Signerad på översta lådan främre vänster hörn "Hultsten"samt även märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 90, bredd 48, höjd 85 cm. Nyckel finns.