Polykromt skogslandskap med träd, fåglar och vattendrag. I fonden slott. Bård med blommor, frukter och bandrosetter. Ull och silke. Fodrad.
Troligen beskuren och ihopsydd. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, smärre bristningar, lagningar, ivävningar.