Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
178
1226662

GALLERIMATTA, antik Anatolisk, ca 425 x 101-107 cm (samt en kortsida med ca 2,5 cm ljusgrön slätväv).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Vinröd botten med fyra stora sammanhängande polykroma medaljonger med ränder och stiliserade blommor samt längs sidorna halvmedaljonger med blommor liknande "transylvanska" blommor. Bred mörkbrun huvudbård med stor ranka och stiliserade blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre skador, obetydliga hål. En kortsida med liten reva.