PELARMATTA, old Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 236,5-237 x 76,5 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).
Mörkblå botten med polykrom dekor av stor femkloig drake bland moln och symboler. Upptill maskaroner och pärlband. Nedtill vågor och det heliga berget.
Ställvis något slitage, fläckar, obetydliga skador och malskador.
×
Logga in
Kunde inte logga in