306
1216897
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)
Roy lichtenstein, "yellow haystack".

"Yellow Haystack"

Serigrafi, 1969, signerad med blyerts och numrerad 51/250. Utgiven av Gabriele Mazzotta Editore, Milano och med deras blindstämpel. 36,5 x 43,5 cm, bladstorlek 48,5 x 66 cm (Fabriano)

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 830 - 3 774 EUR

Klubbat pris:
110 000 SEK
Proveniens

Christie's, New York, 1987; Privat samling, Sverige.

Corlett 84.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02