Madeleine Pyk – en samling F769
463
1216961

Gunnar Berndtson

(Finland, 1854-1895)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gunnar Berndtson
(Finland, 1854-1895)

"Man på klippan"

Signerad GB. Enligt påskrift a tergo utförd 1871 eller 1872. Olja på duk uppfäst på papp-pannå 35 x 24 cm.

Åbo konstmuseum, Åbo, "Gunnar Berndtson", 28 maj - 30 augusti 1998; Hämeenlinna konstmuseum, Tavastehus (Hämeenlinna), "Gunnar Berndtson", 5 september - 25 oktober 1998.