Important Spring Sale 625

Auktion: 3 – 4 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

3 juni Katalognummer
Från kl 12.30
Möbler och Konsthantverk 1 – 111
Silver och Preciosa 112 – 164
Mattor 165 – 225
Glas 226 – 242
Keramik 243 – 249
Från kl ca 16.00
Important Prints 250 – 329
Konst 330 – 548A
4 juni Katalognummer
Från kl 11.00
Asiatisk keramik & konsthantverk 549 – 812
Från kl 16.00
Smycken 813 – 979 A

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Asian sale
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport

Juni – en månad av Fine Art auktioner

Bukowskis har glädjen att presentera vår klassiska slagauktion Important Spring Sale med ett högklassigt utbud av klassisk konst, konsthantverk, asiatiskt konsthantverk och smycken. Auktionen innehåller även en betydande avdelning med modern och samtida internationell grafik av internationella namn så som Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Pablo Picasso och Marc Chagall.

Till höjdpunkterna inom det klassiska svenska måleriet hör Anders Zorns oljemålning Gammal Spegel, en konstnär som vi särskilt uppmärksammar i år då det är 100 år sedan han gick ur tiden. Vi kan även presentera ett flertal av Carl Larssons bedårande vardagsporträtt och ljuva akvareller, vilka speglar den vackra försommaren som också ramar in vårens första auktion. Till allt detta kommer den flitigt utställda och omskrivna Carl Fredrik Hills, Väg med sittande hund, Fontainbleau, ett verk som aldrig tidigare varit ute till försäljning och som är utfört under en period då konstnären står på höjden av sitt konstnärskap, utrop 5 000 000 – 6 000 000 SEK. Se även Helmer Osslunds magnifika naturskildring Mullfjället och en nästan mytisk akvarell från 1912 av John Bauer, från en period då hans sagokonst är som allra mest bländande.

På avdelningen för äldre internationellt måleri vill vi speciellt uppmärksamma Francesco Albanis synnerligen intressanta målning med motivet Europa och tjuren som tidigast finns omnämnd i biskop Giorgio Bolognettis samling från 1600-talet. Bland det svenska äldre måleriet har vi glädjen att presentera bland annat Sätra Brunns Trefaldighetsmålning och i katalogen för skulptur, ser vi den mycket populära Skridskoprinsessan av Carl Milles. I avdelningen finns skulpturer i allahanda material; brons, sten, silver och trä för alla smaker – från klassiskt till mer modernt.

Möbelavdelningen kan stoltsera med en gustaviansk byrå från 1700-talets slut av mästaren Gottlieb Iwersson, utrop på 200 000 – 300 000 kronor. Byråmodellen är av den franska form som Georg Haupt introducerade i Sverige på 1770-talet. Även Haupt finns representerad, denna gång med ett ovalt bord, elegant dekorerat med Haupts karaktäristiska lagergirlander.

Historiska vindar fortsätter att dra in över Bukowskis när kungliga gåvor från stormaktstiden kommer ut till försäljning i form av två utsökta filigranbägare. Bägarna ingick i den mycket omfattande svenska silvergåva som Karl XII gav till Peter den store 1699, med förhoppning om att säkra den svenska gränsen mot öst. Bukowskis kan presentera ytterligare en sensationell höjdpunkt i form av en raritet, ett plåtmynt på 8 daler SM med en vikt av 14,5 kg präglad 1659 i Avesta, vilket är den högsta valör som kan förvärvas av en samlare i dag.

Bukowskis avdelning för asiatisk konst och konsthantverk är stolta över att presentera eftertraktade föremål från ett flertal välkända svenska privata samlare, så som Gustaf Wallenberg, Emil Hultmark, Sten Ankarcrona och Stenbeck, för att nämna några. En rik mattavdelning bjuder på inte mindre än tre textila Indiska mogulföremål, två mattor och ett broderi på sammet från 1600–1700-talet, den senare ur Wivica Ankarcrona Borells samling. Samt en storslagen matta från andra hälften av 1800-talet från Agra, kunglig i sin uppenbarelse. Se även fyra magnifika vävda tapeter, dynamiska allmogetextilier och en fin samling silkesmattor.

Smyckeavdelningen presenterar en omfångsrik auktion med en bredd av smycken av olika typ och uttryck från olika tidsepoker, där designersmycken klubbas vid sidan av klassiska skönheter som en exklusiv tiara med gammalslipade diamanter och pärlor, utrop 275 000 325 000 kr.

Välkommen på visning i våra lokaler vid Berzelii Park 1, där vi utifrån Folkhälsomyndighetens rekommendationer kommer hälsa ett begränsat antal gäster välkomna åt gången. Ni är även varmt välkomna att boka en privat visning med någon av våra specialister på en passande tid utanför ordinarie visningstider. Kontaktuppgifter till specialisterna hittar ni under respektive auktion eller här

Under våren har vi även erbjudit virtuella visningar vilket varit mycket uppskattat! Med dessa digitala visningar kan man enkelt via dator, mobil och iPad vandra runt i våra lokaler och klicka sig fram genom visningen av konst, konsthantverk och design för respektive slagauktion.
Välkommen att ta del av Bukowskis fantastiska Fine Art auktioner och visningar under juni månad.

Highlights på Important Spring Sale
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist fine art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
+46 (0)739 96 74 02
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20