170
1264709

Olli Lyytikäinen

(Finland, 1949-1987)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 740 - 5 610 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Olli Lyytikäinen
(Finland, 1949-1987)

"Kärlek i krig"

Signerad Olli Lyyt och daterad 1981. Akvarell 31 x 41 cm.

ROSC, Dublin, 19 augusti - 15 oktober 1988.
Galleri Engström, Stockholm, minnesutställning, 1987.
Malmö Konsthall, 7 juni - 18 augusti 1986.
Musee des Arts Decoratifs, "Art Contemporain en Scandinavie", Paris, 25 mars - 6 juni 1986.
The Solomon R Guggenheim Museum, New York, "Art Now: Contemporary Scandinavian", 1982.
Galleri Engström, Stockholm, "One ∞ Over", 1981.