209
1268597
Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)
Christo & jeanne-claude, "running fence (project for sonoma county and marin county, state of california) - estero road".

"Running Fence (Project for Sonoma County and Marin County, State of California) - Estero Road"

Signerad Christo och daterad 1975. Tyg, blyerts, kol, krita, teknisk data och collage på kartong monterad i plexilåda. Höjd 56,6, bredd 72 och djup 4,5 cm.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

38 610 - 48 263 EUR

Klubbat pris:
560 000 SEK
Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.

Övrigt

”Det kan inte ägas eller hyras eller köpas. Konstnären blir inte rikare, men det blir du.” så säger Jan van der Marck, en av Christos långvariga samarbetspartners, till tidningen TIMES reporter i september 1976.

Running Fence, Sonoma and Marin Counties, California 1972-76, är ett betydelsefullt och tidigt konstprojekt som konstnärerna Christo (1935-2020) och partnern Jeanne-Claude (1935-2009) skapade tillsammans 1972-76.
Running Fence existerade bara i två veckor i september 1976, men bakom projektet låg 42 månader av hårt arbete. Det monumentala konstverket var tillverkat av ca 20 hektar (240 000 sq yards) starkt vävd nylon, 145 km (90 miles) stålkablar, 2050 pålar av stål, 350 000 hakar och 14 000 jordfästen monterat av ca 300 studenter. Alla delar i Running Fence var gjorda så att inget synligt eller fysiskt skulle lämnas kvar på platsen.
Som i alla sina konstnärsprojekt accepterade konstnärsparet ingen sponsring, allt är finansierat av dem själva genom försäljning av sina förberedande sketcher och studier, teckningar och kollage, modeller och litografier.

”Sedan 1972 när Christo började planera projektet har det kostat honom $2 250 000 – pengar han samlat ihop genom att sälja sina teckningar och projektstudier till europeiska samlare. En sjättedel av den summan har gått till den uppsättning av advokater som efter 17 offentliga rättegångar och 3 sessioner i Kaliforniens högsta domstol vann rätten att konstruera staketet och försvarade det i stämningar som drevs av oroliga miljörättsaktivister, vilka hånfullt kallade staketet ”toalettrullen”. Det var både bombhot och vandalisering av monteringslastbilarna.” TIME, 20 september, 1976.

Om auktionen
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19