278
1247900

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel einar hjorth, bokhylla, "sport", nordiska kompaniet, 1930-tal.

bokhylla, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, höjd 131 cm, bredd 110 cm, djup 25 cm.

Senare bets. Slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 446 - 1 929 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1933.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60